MOXO Dikkat Testi

Fizyolojik ve psikolojik gelişim, çocukluk döneminin en önemli süreçlerinden biridir. Bundan dolayı bu süreçlerin başarılı bir şekilde tamamlanması oldukça önemlidir. Çocukluk dönemindeki her iyi gelişme, çocuğun ergenlik veya yetişkinlik dönemine yansır. Kişinin, sağlıklı bir gelişim sürecinin olmasına ve sağlıklı bir yetişkinlik dönemine adım atabilmesi için karşılaşılabilecek her türlü problem için mutlaka profesyonel destek alınmalı ve bu problem çözüme kavuşturulmalıdır. Çocukluktan erişkinliğe uzanan bu süreçte, bedensel sorunlar gibi ruh sağlığı ve hastalıklarının da oldukça önemli olduğu unutulmamalıdır.

MOXO Dikkat Testi Nedir?

MOXO Dikkat Testi, klinik ve bilimsel olarak onaylanmış olup oldukça güvenilir bir testtir. Bu test, 6-12 yaş aralığındaki çocuklara ve 13-65 yaş arası yetişkinlere uygulanır. Online dikkat ölçme testi olarak da bilinir.  Şimdiye kadar dünya üzerinde yüzlerce dikkat testi uygulanmış olsa da, MOXO testi çocuk psikiyatrisi kliniklerinde en çok tercih edilen ve psikiyatristler tarafından uygulanan dikkat ölçme testlerindendir. Türkiye’de ise yapılan araştırmalara göre yalnızca son 4 yılda 40 binin üzerinde MOXO dikkat testi uygulandığı görülmektedir ve bu sayı gün geçtikçe artış göstermektedir.

MOXO Dikkat Testi Ne İşe Yarar?

MOXO Dikkat Testi’nin bazı özellikleri vardır ve bu özellikler sayesinde testin uygulandığı kişi hakkında birçok veriye ulaşılır. MOXO testi, genellikle 420 tepki veya tepkisizlik ölçmek üzerine hazırlanmıştır. Şimdiye kadar en çok tepkiyi ölçen testlerden biri olması nedeniyle dünyanın tek objektif ve çeldirici testi olarak da bilinir. MOXO testi DEHB gibi birçok hastalığın tanısının konulması için de oldukça yardımcı bir testtir. MOXO testi, DEHB’nin 4 ana belirtisine odaklanır: dikkat eksikliği, dürtüsellik, hiperaktivite ve zamanlama problemi. Test sayesinde gerekli ölçümler yapılır.

MOXO testi, bilgisayar üzerinden yapılmaktadır. İçerisinde birçok görsel ve işitsel çeldirici bulunmaktadır. Testin uygulandığı kişi, belirli bir hedef olduğu takdirde yanıt verir. Hedef dışındakileri ise süreç dışına iter. Bunun yanı sıra dikkat eksikliğini ölçme açısından da oldukça etkili bir testtir. Çünkü kişinin nelere tepki verip neleri göz ardı ettiğini de ölçer. Kişinin verdiği tepkiler sonucu; dikkat eksikliği, zamanlama problemi, dürtüsellik ve hiperaktivite objektif bir şekilde ölçülmüş olur. Çocuklar için uygulanan MOXO testi yaklaşık 15 dakika sürerken, yetişkinlere uygulanan test ise 18 dakika sürmektedir.

MOXO Dikkat Testi’nin Kapsamı Nedir?

MOXO testi, dikkat eksikliği sorununun tespit edilmesinde oldukça önemli bir rol oynar ve bundan dolayı sık sık tercih edilir. MOXO testi genellikle 2 farklı testten meydana gelir: çocuklar için MOXO testi ve genç-yetişkinler için MOXO testi.

Çocuklar için uygulanan testte, birçok sesli yönlendirme ve çocuklara uygun deneme oturumları bulunmaktadır. Çevresel koşulların değişiminin çocuklar üzerindeki etkisi ölçülür. Sonucunda ise bir performans değerlendirilmesi yapılır. Genç-yetişkinler için hazırlanan testte ise, yine aynı şekilde birçok kişi tarafından hazırlanmış norm tabanı kullanılır. Tıpkı çocuk testinde olduğu gibi, kişinin test boyunca süregelen değişikliklere ne tepki verdiği ölçülür. Ancak şunu da unutmamak gerekir ki çocuk ve genç-yetişkin testinde farklı uyaranlar ve çeldirici sorular bulunmaktadır. Testin doğru bir sonuç sunabilmesi için uygulanan test, kişinin yaşına ve gelişim sürecine uygun olmalıdır. MOXO testi için hasta güvenliği ve gizliliği oldukça önemli olup test gerekli yasa ve yönetmeliklere uygundur.

MOXO Testi ve DEHB

Eğer siz de çocuğunuzun DEHB sorunu ile karşı karşıya olduğunu düşünüyorsanız vakit kaybetmeden Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi kliniğine başvurmalı ve MOXO testi gibi uygulamalardan destek almalısınız. Bu sayede hem DEHB tanısını netleştirebilir hem de bu sorun için gerekli tedavi sürecine başlayabilirsiniz.

 

AGTE Gelişim Testi

Denver Gelişim Testi

Peabody Resim-Kelime Eşleme Testi

Stanfort-Binet Testi

Metropolitan Okul Olgunluğu Testi

Özgül Öğrenme Güçlüğü Test Bataryası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top